Co, gdzie, kiedy ...

Działy

Nasze strony

Wystawy

27.04 godz. 17:00 Wernisaż wystawy „Młodzi zdolni”.

Kolejny raz eksponowane będą prace plastyczne grup Pałacowego Centrum Wyobraźni. Na wystawie zaprezentujemy prace wykonane w zakresie rysunku ilustracyjnego, komiksu, plakatu. Inne przykłady dotyczą kompozycji w technikach kolażu, reliefu oraz form przestrzennych z różnych materiałów typu ,,Rupieciaki" i ,,Kartonowe rzeźby". Zaprezentujemy również prace malarskie w tematach: ,,Portrety" i ,,Na skrzydłach wyobraźni" oraz prace rysunkowe pt: ,,Litera tylko i aż".
Wystawa czynna do 26 maja 2017.

12.01 godz. 17.00 wernisaż wystawy prac Tomasza Karcza

W ramach cyklu "Do trzech razy sztuka" zestaw prac malarskich zatytułowany "Przemiany" zaprezentuje Tomasz Karcz.
Tomasz Karcz (ur. 1962 r.) artysta malarz - pedagog. W latach 1983-1988 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom malarski obronił w pracowni profesora Janusza Kaczmarskiego. Od 1988r związany jest pracą pedagogiczną z Pałacem Młodzieży w Bydgoszczy, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą. W 1993 współuczestniczył w założeniu "Galerii Pałac" , którą prowadził przez wiele lat. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest autorem kilku cykli malarskich takich jak: "Zapis introspekcji własnej", "Wąskie przejście" , "Dialog" , "Rozważania pejzażowe" , "Znaki czasu". Niezależnie od wyżej wymienionych cykli zajmuje się także malarstwem portretowym i sakralnym.  Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Przynależąc do Bydgoskiego Stowarzyszenia  Artystycznego brał udział m.in. w projekcie artystycznym "Festiwal Sztuk Rejs".
W swojej twórczości odwołuje się do symboliki związanej z postacią ludzką, portretem oraz pejzażem.        
Prace Tomasza Karcza znajdują się m.in. w  Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy, bydgoskim Pałacu Młodzieży oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

- Wernisaż:  12.01.2017 , godz. 17.00
- Wystawa czynna od 12.01.2017 do 19.02.2017


Wernisaż wystawy prac Marka Golińskiego - 17.11 godz. 17.00

Galeria Pałac. W Galerii ,,Pałac"  od 17 listopada do 22 grudnia w ramach upowszechniania malarstwa bydgoskich artystów z cyklu: ,,Do 3 x sztuka" eksponujemy prace pana Marka Golińskiego. Obrazy zatytułowane: ,,Fragmenty większej całości" to kompozycje zbudowane w oparciu o format kwadratu, wykonane w technice kolaż. Artysta łączy malarstwo akrylowe z elementami fotografii. Najczęściej są to portrety wmontowywane w ekspresyjnie kładzione płaszczyzny barwne zasadzające się na głębokich brązach, fioletach i stonowanych czerwieniach. Dla ,,rozfragmentyzowania", które jest ideą przewodnią kompozycji, powstają na powierzchni płócien łączące ostro zasygnalizowane smugi jeszcze bardziej dynamizujące przekaz w malarstwie Marka Golińskiego. Chyba dalekim echem pobrzmiewa twórczość jego mentora z okresu studiów na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu - prof. Bronisława Kierzkowskiego.

Marek Goliński ur. 28 czerwca 1950 r. w Bydgoszczy. Studia wyższe ukończył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1974 roku uzyskał dyplom w zakresie malarstwa w pracowni profesora Bronisława Kierzkowskiego. Po studiach zajął się systematycznym uprawianiem malarstwa, rysunku i grafiki użytkowej. Od 1995 do 2005 roku prowadził Galerię Teatralną w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Jednocześnie zajmował się opracowaniem graficznym wydawnictw teatralnych (programy, plakaty). Ostatnio zajmuje się także popularyzowaniem sztuki wśród młodzieży. Od kilku lat prowadzi Galerię MDK przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bydgoszczy. Jest aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, od trzech kadencji działa w zarządzie okręgu ZPAP w Bydgoszczy.
Brał udział w licznych wystawach i realizacjach plastycznych w kraju oraz za granicą, między innymi:

 • Realizacja malarstwa ściennego w Dusseldorfie (Niemcy)
 • Wystawa malarstwa w Hagen (Niemcy)
 • Ogólnopolska Wystawa „Bielska Jesień”
 • Wystawa plastyków bydgoskich i gdańskich w Behringersdorf (Niemcy)
 • Międzynarodowe  Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie
 • Wystawa w Galerii Teatralnej w Teatrze Polskim w Bydgoszczy
 • Wystawa malarstwa w Galerii Zamkowej w Ostródzie
 • Wystawa jubileuszowa „30 lat minęło” w MOK-u, „Węgliszek” Bydgoszcz
 • Wystawa malarstwa Wilhelmshaffen (Niemcy)
 • Galeria MDK Bydgoszcz
 • Guy Art Gallery Chicago
 • Wystawa malarstwa w Brukseli
 • Wystawy poplenerowe w Sieni Gdańskiej
 • Wystawa malarstwa w Galerii Brama w Warszawie
 • Wystawa malarstwa w Galerii Punkt w Gdańsku

 

Galeria Pałac „Młodzi zdolni” - 12.05 godz. 17.00

Kolejna wystawa podsumowująca dokonania twórcze uczestników zajęć prowadzonych przez Zbigniewa Jastrowskiego, Tomasza Karcza i Ewę Wanko-Jastrowską. Prezentowane będą „dzieła młodych artystów” w różnych technikach plastycznych. Obok klasycznych technik rysunkowych, malarskich i graficznych, na wystawie eksponowane będą również prace w technikach mieszanych, łączących różne materiały: naturalne oraz tworzywa sztuczne w formie kolaży oraz reliefów. Wystawa czynna będzie do 24 czerwca 2016.


Wernisaż „Waldemar Jan Zyśk - portrety, pejzaże, szkice malarskie...” 6.04 godz. 17.00

W przestrzeni naszej Galerii w ramach cyklu „DO 3X SZTUKA” gościmy zbiór prac, które powinien obejrzeć każdy kto marzy zostać malarzem.   Waldemar Jan Zyśk zaprezentuje prace będące śladem bardzo rzetelnego malarskiego i rysunkowego zmagania z trudnymi bo klasycznymi motywami oraz formą.
Waldemar Jan Zyśk studia artystyczne odbył w Gdańskiej uczelni na Wydziale Malarstwa i Grafiki (dyplom w zakresie malarstwa sztalugowego uzyskał w 1986 r  w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego). Malarstwu oddał dużą część swojego serca. Tą miłością dzieli się z młodymi talentami.


Wernisaż wystawy Andrzeja Feddera pt.: „3 X 3” - 14.01 godz. 17.00

W ramach cyklu pt. „DO 3 X SZTUKA”, który ma na celu udostępnić, upowszechnić i uprzystępnić dzieciom i młodzieży sztukę profesjonalną współczesnych twórców bydgoskich zapraszamy na wystawę prac Andrzeja Feddera. Autor urodził się w 1956 roku w Człuchowie. Ukończył  Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, grafiką użytkową prezentacją obiektów, projektowaniem ogrodów. Maluje na nietypowych podłożach: łupkach skalnych, blachach itp. Artysta wykorzystuje pozostawiony na łupkach kamiennych efekt działania powietrza, wody i słońca. Odkrywa w nich naturalny rysunek działania czasu. Łączy przypadkową kompozycję zawartą w płycie z własnym widzeniem i wyborem. Zaprezentuje malarstwo na trzech różnych podłożach, pokazując jak podkład i technika malowania wpływają na ekspresję i kształt malowidła.
Wystawa będzie czynna od 14 stycznia 2016 do 20 lutego 2016.
ZAPRASZAM
Ewa Wanko- Jastrowska

Maciej Bieliński „Pięć pór roku” - 8 grudnia 2015, godz 17.00, Galeria „Pałac”

Wystawa autorska Macieja Bielińskiego jest próbą spięcia artystycznej działalności młodego autora w pracowni fotograficznej Pałacu Młodzieży. Jego pierwsze prace powstały w grupach początkowych pracujących na klasycznych, biało-czarnych materiałach w ciemni. Kolejne stopnie wtajemniczenia i rozwoju, wyróżnienia i nagrody były tylko konsekwencją rozwoju talentu popartego pracowitością i ambicją. Obecnie uczestniczy w zajęciach Młodzieżowego Studia Fotografii, ale także gra na trąbce w pałacowym Big Band 75. W tym roku zdaje egzamin maturalny w Technikum Elektronicznym w Bydgoszczy.
„Pięć pór roku” to zapis pięciu spojrzeń na temat, formę i barwę. To rzut oka na własny dorobek. To nastroje i refleksje. Praca nad doborem fotografii na wystawę to z pewnością także rodzaj podsumowania wieloletniej pracy i nauki w pałacowych murach, ale także aktywnej działalności w grupie fotoreporterów uwieczniających kulturalną i oświatową działalność placówki. Pracownia fotograficzna Pałacu Młodzieży pracuje w określonym rytmie i prowadzący zajęcia z młodymi ludźmi jako oczywistość traktują fakt, że młodzi ludzie kończąc naukę w szkołach średnich opuszczają nasze miasto podejmując studia. „To prawda - komentuje Jarosław Pabijan, nauczyciel fotografii w Młodzieżowym Studiu Fotografii - niemniej z wieloma utalentowanymi młodymi ludźmi trudno jest się rozstać. Tak było i z pewnością zawsze tak będzie. Maciej jest w pracowni „od zawsze” i na razie zupełnie nie wyobrażam sobie zajęć bez jego aktywnej obecności, gdy będzie studiował poza naszym miastem. Zapraszam na wystawę, która dla mnie i dla innych nauczycieli, którzy pracowali z Maciejem jest swego rodzaju podróżą sentymentalną”.
Pracownia Foto Pałacu Młodzieży

"Do Trzech Razy Sztuka" - 19.11 godz. 17.00

Swoje trzy nowe obrazy przedstawi związany zawodowo z Pałacem Młodzieży artysta malarz i pedagog Zbigniew Jastrowski.
Galeria będąca dopełnieniem działań i eksperymentów plastycznych ,,Pałacowego Centrum Wyobraźni" ma za zadanie wyposażać uczestników min. w rozmaite doświadczenia wynikające z obserwacji warsztatu oraz koncepcji artystycznych profesjonalnych twórców. Znany bydgoski edukator sztuki omówi proces powstawania trzech obrazów charakteryzujących się dużym formatem (200cm x 140cm) oraz wspólną dla nich złożoną inspiracją tematyczną. Zrelacjonuje jednocześnie swoje przemyślenia o aktualnym etapie formalno-twórczym i ewentualnych transformacjach jakie jeszcze te obrazy przejdą. Słowem - "Powiedz obrazie z czego powstajesz i w co się obrócisz, jak z pracowni wyszedłeś i czy do niej wrócisz".

Malowanie – zaszyfrowanie

Od 12  listopada w części korytarzowej Galerii Pałac prezentowana jest wystawa  pt. „Malowanie – zaszyfrowanie” w ramach obchodów Roku Mariana Rejewskiego. Wystawa czynna do 7 listopada 2015.
Zapraszamy.VIII Ogólnopolskie Młodzieżowe Biennale Plakatu - Plakat Młodych - 6.06.2015

W dniu 13 maja 2015 r. obradowało jury w składzie:
- Elżbieta Kantorek - historyk sztuki, kustosz Miejskiej Galerii Sztuki BWA
- Andrzej Fedder - artysta plastyk, malarz, grafik
- Tadeusz Brudnoch - artysta plastyk, malarz, pedagog
Jury dokonało oceny 200 prac przesłanych z kilkudziesięciu placówek - liceów, gimnazjów plastycznych, młodzieżowych domów kultury oraz pałaców młodzieży z całej Polski. Jury wyłoniło następujących laureatów w dwóch kategoriach wiekowych oraz Grand Prix - Nagrodę Główną VIII Biennale.

W kategorii 11-15 lat

 • I miejsce - Jan Kępiński, Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, „Bez tytułu”, nauczyciel: Zbigniew Jastrowski
 • II miejsce - Paulina Sznajdrowska, Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, „Wydruk przyszłości”, nauczyciel Ewa Wanko-Jastrowska
 • III miejsce - Aleksandra Domaradzka, Pałac Młodzieży w Gdańsku, „Bez tytułu”, nauczyciel: Grażyna Rypel
 • wyróżnienie - Zuzanna Joachimiak, Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, „Bez tytułu”, nauczyciel Zbigniew Jastrowski

W kategorii 16-20 lat

 • I miejsce - Nina Budzyńska, Liceum Plastyczne w Poznaniu, „Ecce homo”, nauczyciel: Mariola Pieprzyk
 • II miejsce - Sylwia Machałowska, Liceum Plastyczne w Łodzi, „Bez tutułu”, nauczyciel: Piotr Izydorczyk
 • III miejsce - Laura Gutowska, Liceum Plastyczne w Nałęczowie, „Katyń”, nauczyciel: Grażyna Górska
 • wyróżnienie - Piotr Mlącki, Liceum Plastyczne w Warszawie, „Ile by się nie nagłowić ...”, nauczyciel: Konrad Wieniawa-Narkiewicz

Grand Prix - Nagroda Głowna - Agnieszka Doczyńska, Liceum Plastyczne w Warszawie, „Indywidualizm”, nauczyciel: Konrad Wieniawa-Narkiewicz.

Uwagi jury:
Prace grupy młodszej bardzo różnorodne - wykorzystujące różne techniki graficzne lecz przeważała forma malarska. Wybrano interesujące w formie prace stanowiące o indywidualnym traktowaniu tematu. Jury brało pod uwagę pewną staranność wykonania oraz poprawność kompozycyjną.
W grupie starszej duża ilość dobrych prac, jury miało problem z wyłonieniem tych najciekawszych. Prace te spełniały funkcje i założenia sztuki plakatu będąc jednocześnie ciekawymi rozwiązaniami formalnymi w ciekawy sposób rozstrzygającymi temat przewodni Biennale „Forma głowy jako obiekt ekspresji plastycznej”. Pojawiło się wiele prac stosujących prostą formułę znaku, ale i o wartościach malarskich i rysunkowych.
Bydgoskie Biennale w dalszym ciągu wykazuje wysoki poziom ekspresji plastycznej i intelektualnej w zakresie „Plakatu Młodych”.

 

GRAND PRIX -
NAGRODA GŁÓWNA VIII BIENNALE
Agnieszka Doczyńska,
Liceum Plastyczne - Warszawa

 

kategoria 16-20 lat

I miejsce
Nina Budzyńska,
Liceum Plastyczne - Poznań

 

II miejsce
Sylwia Machałowska,
Liceum Plastyczne - Łódź

 

III miejsce
Laura Gotowska,
Liceum Plastyczne - Nałęczów

 

wyróżnienie
Piotr Mlącki,
Liceum Plastyczne - Warszawa

 

kategoria 11-15 lat

I miejsce
Jan Kępiński,
Pałac Młodzieży - Bydgoszcz

 

II miejsce
Paulina Sznajdrowska,
Pałac Młodzieży - Bydgoszcz

 

III miejsce
Aleksandra Domaradzka,
Pałac Młodzieży - Gdańsk

 

wyróżnienie
Zuzanna Joachimiak,
Pałac Młodzieży - Bydgoszcz

 

 


Wystawa prac Stanisława Stasiulewicza - 21.05 godz. 17.00

W ramach cyklu pt.: „DO 3 X SZTUKA”, który ma na celu upowszechnienie dzieciom i młodzieży sztukę profesjonalną współczesnych twórców bydgoskich, w Galerii Pałac nastąpi otwarcie wystawy Stanisława Stasiulewicza  pt.: „SZTUKI RÓŻNE”. 
„...Możliwość zrobienia wystawy w Galerii Pałac, przy pracowni plastycznej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, w tak niestrudzonej kuźni talentów, w której 40 lat temu zaczynałem swoją drogę, pod opieką pani Bolesławy Lewandowskiej, jest ważnym powrotem i spotkaniem. Obok różnych działań, wystaw, dyskusji miałem okazję, (a może dzięki temu początkowi) pracować z różnymi adeptami i poszukiwaczami swojej sztuki traktując ich bardzo poważnie. Pracowałem w MDK-3 (1993-98), prowadziłem indywidualne zajęcia, pracuję od 2003 na WTZ z artystami ART-BRUT, oraz od 2014 działam w BPS - Nowy Rynek.
 Ciągły kontakt z różnorodną wrażliwością i plastycznością pozwalało i pozwala cieszyć się ze sztuki, piękna, wolności i ciągłej afirmacji każdego artysty”. Stasiulewicz
Artysta zaprezentuje malarstwo, collage oraz grafikę komputerową.
Wystawa czynna będzie do 12 czerwca 2015.
Stanisław Stasiulewicz ur.1955, absolwent ASP w Krakowie (1983) z pracowni profesora Jana Szancenbacha. Od 1985 aktywnie działa w życiu artystycznym Bydgoszczy. Współprowadził Galerię KRUCHTA, współpracował z TRYTONAMI, MÓZGIEM, SANATORIUM, współtworzył SZKOŁĘ BYDGOSKĄ, Galerię WSPÓLNĄ, BYDGOSKĄ PORADNIĘ SZTUKI. Należy do ZPAP pełniąc funkcje w ZO Bydgoszcz, współpracuje z Galerią KANTOREK. Otrzymał stypendium Pollock-Krasner w Nowym Jorku (1994), odznaczenie - Zasłużony dla Kultury RP (2010), Nagrodę Artystyczną Prezydenta Bydgoszczy (2014).

Otwarcie wystawy pt: „MŁODZI ZDOLNI” - 16.04 godz. 17.00

Edukacja plastyczna w Pałacowym Centrum Wyobraźni w obecnym roku szkolnym przekroczyła półmetek i wzorem lat ubiegłych pokazujemy dorobek naszych zespołów prowadzonych przez artystów pedagogów.  
Autorami prac prezentowanych na wystawie są dzieci i młodzież z Bydgoszczy oraz powiatu bydgoskiego w wieku od 5 do 18 lat, uczęszczający regularnie na zajęcia. Tematyka i zagadnienia w wystawie to malarska transformacja pojęć i motywów twarzy oraz postaci ludzkiej zmierzająca w kierunku sztuki abstrakcyjnej.. Na wystawie będzie wybór najciekawszych prac z cykli tematycznych wykonanych w różnych technikach z rysunku, malarstwa oraz kompozycji inspirowanych twórczością starych mistrzów. powstałych z bezpośredniej obserwacji i wyobraźni.  Pojawią się również formy użytkowe w formie cyklu projektów witraży.  W wystawie będzie można prześledzić proces twórczy i zagadnienia plastyczne podejmowane na zajęciach w Pałacowym Centrum Wyobraźni PAŁACU MŁODZIEZY w Bydgoszczy.

Wystawę można będzie oglądać  do 16 maja 2015.
Ewa Wanko-Jastrowska


Wernisaż wystawy  pt. „Kowary – etiudy kontrolowane”
pani Ewy Miller - 9.01.2015 godz. 17.00

W Galerii „Pałac” w ramach nowego cyklu pt.: „Do trzech razy sztuka” prezentowane będzie malarstwo współczesne. Pokaże subiektywność sztuki współczesnej, która jest wielką wartością, daje możliwość artykulacji samego siebie, możliwości kreowania własnej osoby, samorealizacji prowadzącej do wyzwolenia zmysłów, przynoszącej radość. Odbiór dzieła sztuki pozostawi trwały ślad w umyśle odbiorcy. Obudzi w nim stopniowo coraz szersze zainteresowanie sztuką. Cykl „DO TRZECH RAZY SZTUKA” udostępni, upowszechni i uprzystępni dzieciom i młodzieży sztukę profesjonalną współczesnych twórców bydgoskich. W styczniu 2015 r. odbędzie się pierwszy wernisaż - wystawy pt. „Kowary – etiudy kontrolowane” pani Ewy Miller, artysty i wieloletniego pedagoga MDK-u nr 5 w Bydgoszczy. „Kowary - etiudy kontrolowane” to wystawa kompozycji malarskich, ujmujących przestrzeń w konwencji konstruktywistycznej. Podkłady strukturalne budujące koloryt obrazu były pretekstem do poszukania własnej, „kontrolowanej przestrzeni”. Forma będąca źródłem inspiracji połączyła materię malarską z zapisem emocjonalnym. Obrazy ulegały modyfikacji zależnie od miejsca i czasu akcji.
Otwarcie wystawy nastąpi 9 stycznia 2015r. o godz. 17.00  w Pałacu Młodzieży na drugim piętrze. Ewa Wanko-Jastrowska.

Wernisaż wystawy fotografii Przemysława Wachowiaka

4.12. 2014 godz. 17.00
Przemek od ponad roku uczęszcza do Pałacu Młodzieży na Warsztaty Fotografii, jego zainteresowanie fotografią  już od początku niemal wyprzedzało program pracowni. Przemek jest uczniem Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, obok zdolności muzycznych ma też niebywałą umiejętność obserwowania świata i przekazywania jego piękna za pomocą fotografii. Eksperymentując przy tym z różnymi technikami, pracując też w ciemni fotograficznej  na materiałach światłoczułych; w ciągu tego roku poczynił olbrzymie postępy na tyle istotne by móc zaprezentować jego prace w formie wystawy. Znajdziemy tu obok otworkowych eksperymentów, uważną obserwację krajobrazu, nostalgiczne narracje i poszukiwanie rytmów w przyrodzie. Zapraszam - Marek Noniewicz. Wystawa potrwa do 31 grudnia.  

 

 

planowane wystawy

"PLAKAT MŁODYCH”. Wystawa VIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Biennale Plakatu pt. „Plakat Młodych” w 2015 roku  będzie miała miejsce wraz z podsumowaniem  w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 20. Impreza ta odbędzie się 6 czerwca o godz. 12.00 w małej sali na II piętrze. Termin trwania wystawy do końca lipca 2015. Z regulaminem obecnego biennale można się zapoznać na stronie internetowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, http:// www palac.bydgoszcz.pl
Wartym podkreślenia jest temat  - problem przewodni VIII Biennale: „Szkice z głowy – forma głowy jako obiekt ekspresji plastycznej. Zapraszamy

 

Archiwum

Wernisaż wystawy malarstwa Danuty Turkiewicz

22.05 godz. 17.00
Danuta Turkiewicz urodziła się w 1995 roku w Bydgoszczy, gdzie mieszka oraz uczy się w trzeciej klasie Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego. Sztuka fascynuje ją od dzieciństwa. Przez 11 lat chodziła na zajęcia plastyki do Pałacu Młodzieży, ucząc się jednocześnie muzyki w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Rubinsteina. Szkołę podstawową ukończyła w klasie fortepianu, a gimnazjum w klasie harfy. Nadal Jej pasją jest muzyka i plastyka. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem, używając farb temperowych, akryli i farb olejnych. W rysunku stosuje deformację, opartą na działaniu emocji. W malarstwie dominuje realizm, przeradzający się często w naturalizm. W kolorach poszukuje harmonii wzajemnych relacji lub traktuje je w sposób ekspresyjny. W swoich pracach inspiruje się głównie postaciami kobiet i przyrodą. W dążeniach twórczych kieruje się emocjonalną interpretacją rzeczywistości.
Wystawa dedykowana na 40-lecie istnienia Pałacu Młodzieży, będzie prezentowana w galerii "Palac" do 20 czerwca.

„18 klatek” – wystawa zbiorowa: Agnieszka Trawczyńska, Magda Chełmicka i Maciej Madejsza

11.12 godz. 17.00
Otwarcie pierwszej od wielu lat zbiorowej wystawy uczestników zajęć Młodzieżowego Studia Fotografii działającego w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Galeria „Pałac” będzie tym razem świętem trojga autorów, którzy od dłuższego czasu mają spory wpływ na kształt edukacyjnej, wychowawczej i artystycznej działalności pracowni fotograficznej Pałacu, a w tym roku szkolnym zdają maturę i… wyjeżdżają na studia. Agnieszka Trawczyńska, Magda Chełmicka i Maciej Madejsza przedstawią wystawę „18 latek”, która pozornie jest niespójna stylistycznie tak, jak pozornie niespójne są światy, które rejestrują ich obiektywy. A jednak! Ci, którzy zdecydują się przybyć na wernisaż zorientują się, że choć żywioły są czasem sobie przeciwstawne to jednak tworzą wspólny świat. Emocje i spojrzenia; warsztat i talent; woda-powietrze i ogień… „18 klatek” to rzut oka w dorobek. Przegląd portfolio. Zapis drogi do dorosłości, którą pokonywali wraz z uczestnikami zajęć pracowni fotograficznej Pałacu Młodzieży pod kierunkiem Jarosław Pabijana. Galeria "Pałac".

VII Ogólnopolskie Młodzieżowe Biennale Plakatu, PLAKAT MŁODYCH, Bydgoszcz 2013

Werdykt
W dniu 14 maja 2012 roku obradowało jury w składzie:
Elżbieta Kantorek - historyk sztuki, kustosz Miejskiej Galerii Sztuki BWA
Tadeusz Brudnoch - artysta plastyk, pedagog
Paweł Cywiński - artysta grafik, pedagog.
Jury dokonało oceny 180 prac przesłanych z kilkunastu placówek - liceów, gimnazjów plastycznych, młodzieżowych domów kultury oraz Pałaców Młodzieży z całej Polski.
Jury wyłoniło „Grand Prix” – nagrodę główną VII Biennale oraz następujących laureatów w dwóch kategoriach wiekowych:

 • GRAND PRIX – NAGRODA GŁÓWNA VII BIENNALE
  Monika GREGULSKA, Liceum Plastyczne w Łodzi, „BEZ TYTUŁU”, nauczyciel: J. Vogel

w kategorii 16 - 20 lat

 • I miejsce
  Kamilla GRZANKA, Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, „BEZ TYTUŁU”, nauczyciel: Zbigniew Jastrowski
 • II miejsce
  Wiktoria MAŃKOWSKA, Liceum Plastyczne w Warszawie, „TOKSYCZNY ZWIĄZEK”, nauczyciel: Konrad Wieniawa-Narkiewicz
 • III miejsce
  Kamila KUTERNOWSKA, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym k/Elbląga, „BEZ TYTUŁU”, nauczyciel: Sylwester Mazurek
 • Wyróżnienie
  Marcin SMUKOWSKI, Liceum Plastyczne w Olsztynie, „LAS PRZYSZŁOŚCI”, nauczyciel: Julia Tarnowska

w kategorii 11 - 15 lat

 • I miejsce
  Jakub SIERADZAN, Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, „BEZ TYTUŁU”, nauczyciel: Tomasz Karcz
 • II miejsce
  Aleksandra FELSKA, Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, „BEZ TYTUŁU”, nauczyciel: Tomasz Karcz
 • III miejsce
  Natalia PTASZYŃSKA, Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, „BEZ TYTUŁU”, nauczyciel: Ewa Wanko-Jastrowska
 • Wyróżnienie
  Małgorzata WIŚNIEWSKA, Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, „ARKA NATURY”, nauczyciel: Zbigniew Jastrowski

UWAGI JURY:
Wybrano prace zgodne w założeniu z tematem: „Natura – potencjał czy ofiara? Projekcja przyszłości”.
Jury położyło akcent na świadomość podjęcia tematu, troskę o naturę, rozumienie istoty bytu uwarunkowanego naturą. Forma plakatu jest uzależniona od trafnego wyboru skrótu myślowego, tak aby w postaci znaku graficznego oddać istotę tematu. Zwracano też uwagę na dobrą kompozycję, układ kolorystyczny, jakość i technikę wykonania. W starszej grupie zaobserwowano rozumienie formy plakatu, natomiast w grupie młodszej dominowało rozmalowanie w postaci obrazowej.
W obecnym VII Biennale uzyskano zestaw prac o dużych walorach artystycznych, wychowawczych, społecznych.
Bydgoszcz, 14 maja 2013

 • Zdjęcie: 3520.jpg

GRAND PRIX – NAGRODA GŁÓWNA VII BIENNALE
Monika GREGULSKA, Liceum Plastyczne w Łodzi, „BEZ TYTUŁU”, nauczyciel: J. Vogel

 

Kategoria 16 - 20 lat

 • Zdjęcie: 3530.jpg
 •    
 • Zdjęcie: 3532.jpg
 •              
 • Zdjęcie: 3535.jpg
 •              
 • Zdjęcie: 3538.jpg
I miejsce
Kamilla GRZANKA
               II miejsce
               Wiktoria MAŃKOWSKA
III miejsce
Kamila KUTERNOWSKA
Wyróżnienie
Marcin SMUKOWSKI

 

Kategoria 11 - 15 lat

 • Zdjęcie: 3550.jpg
 •          
 • Zdjęcie: 3547.jpg
 •             
 • Zdjęcie: 3544.jpg
 •                
 • Zdjęcie: 3542.jpg
I miejsce
Jakub SIERADZAN
II miejsce
Aleksandra FELSKA
III miejsce
Natalia PTASZYŃSKA
Wyróżnienie
Małgorzata WIŚNIEWSKA

Wernisaż wystawy - Miejska Galeria BWA

 • Zdjęcie: 6165.jpg
 • Zdjęcie: 6152.jpg
 • Zdjęcie: 6085.jpg
 • Zdjęcie: 6100.jpg
 • Zdjęcie: 6166.jpg
 • Zdjęcie: 6057.jpg
 • Zdjęcie: 6042.jpg
 • Zdjęcie: 6071.jpg
 • Zdjęcie: 6139.jpg
 • Zdjęcie: 6082.jpg
 • Zdjęcie: 6112.jpg
 • Zdjęcie: 6093.jpg

 

Młodzi Zdolni

Edukacja plastyczna w Pałacowym Centrum Wyobraźni w obecnym roku szkolnym 2012/2013 przekroczyła półmetek i wzorem lat ubiegłych pokazujemy dorobek naszych zespołów prowadzonych przez artystów pedagogów: Ewy Wanko-Jastrowskiej, Zbigniewa Jastrowskiego, Tomasza Karcza.
W marcu, kwietniu i maju 2013 roku do pałacowej galerii zapraszamy na pokaz trzech kolejnych wystaw zatytułowanych „MŁODZI ZDOLNI”, gdzie będzie można prześledzić proces twórczy i zagadnienia plastyczne podejmowane w 15-tu zespołach pracowni. Autorami są dzieci i młodzież z Bydgoszczy oraz powiatu bydgoskiego w wieku od 5 do 18 lat uczęszczających regularnie na zajęcia.
Tematyka i zagadnienia na wystawach to: malarska transformacja  pojęć i motywów postaci ludzkiej zmierzająca w kierunku sztuki abstrakcyjnej, oraz rysunek ekspresyjny z udziałem plamy barwnej na podstawie twórczości Stanisława Witkiewicza. Cykl prac w ramach projektu „Ja Ciebie lubię Wyczół…”, szkice malarskie i rysunkowe powstałe na kanwie wycieczek plenerowych do Kórnika, Rogalina, Wierzchlasu”. Pojawią się również reliefy i kolaże interpretujące motyw twarzy w ujęciu fakturalnym na bazie mas klejowych, tworzyw sztucznych itp. Pokazane będą również formy użytkowe trójwymiarowe – projektowane i  konstruowane z półfabrykatów, rozmaitych zużytych sprzętów,  materiałów codziennego użytku – (szkatuły, biżuteria, torebki, ubiór). Na wystawach będzie też wybór najciekawszych prac z cykli tematycznych wykonanych w różnych technikach z rysunku, malarstwa, grafiki oraz kompozycji powstałe z bezpośredniej obserwacji i wyobraźni. Inne przykładowe prace to cykl półprzestrzennych kompozycji geometrycznych inspirowanych twórczością Victora Vasarely powstałe w oparciu o materiał izolacyjny wykorzystywany w budownictwie oraz elementy fakturalne uzyskiwane przy użyciu masy strukturalnej. Cykl malarski martwych natur  „pomiędzy obliczem materialnym, a idealnym”  ukazujący dualizm barwnej sylwety przedmiotu oraz jego konturu potraktowanego autonomicznie. Cykl rysunkowy „studium martwej natury z manekinami” – rysunek linearny w kontraście czerni i bieli wykonywany tuszem i patykiem, studium walorowe w technice tuszu lawowanego, studia rysunkowe w ołówku i inne. Wystawy ukazują całą różnorodność i atrakcyjność programową podejmowaną na zajęciach w „Pałacowym Centrum Wyobraźni” PAŁACU MŁODZIEŻY w Bydgoszczy. 

terminy wystaw:
Młodzi zdolni Zbigniewa Jastrowskiego - wernisaż 29.03. godz.17.00 wystawa czynna do 20.04.
Młodzi zdolni Tomasza Karcza - wernisaż 26.04. godz.17.00 wystawa czynna do 19.05
Młodzi zdolni Ewy Wanko-Jastrowskiej - wernisaż 24.05. godz.17.00 wystawa czynna do 15.06.

Wystawa 26. Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Dziecko i jego świat"

„To już dwudziesta szósta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Dziecko i jego świat”. Niesamowite jak szybko ten czas upływa! W tym roku niezawodne okazały się wiodące w kraju placówki kształcące młodzież w zakresie rozwoju fotograficznej pasji. Pałac Młodzieży z Tarnowa, Młodzieżowe Domy Kultury z Lublina i Białegostoku to „pewniaki” do udziału w konkursie i do wysokiego poziomu prac. Cieszy bardzo tegoroczny udział reprezentantów Zespołu Szkół Fotochemicznych w Bydgoszczy, którzy udowadniają, że szkoła kształci prawdziwych zawodowców. Wysoki poziom prezentują także uczestnicy zajęć MDK nr 4 w Bydgoszczy i „gospodarze” konkursu – młodzież z pracowni fotograficznej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Jury miało trudny orzech do zgryzienia, by wybrać najlepsze prace, a obrady i dyskusje nad wyróżnionymi pracami przeciągnęły się znacznie! Efektem jest wystawa pokonkursowa o naprawdę wysokim poziomie prac.

Wernisaż, ogłoszenie werdyktu, warsztaty

 • Zdjęcie: 8960.jpg
 • Zdjęcie: 9623.jpg
 • Zdjęcie: 9657.jpg
 • Zdjęcie: 9670.jpg
 • Zdjęcie: 154314.jpg
 • Zdjęcie: 9053.jpg
 • Zdjęcie: 8984.jpg
 • Zdjęcie: 8968.jpg
 • Zdjęcie: 9649.jpg
 • Zdjęcie: 9037.jpg
 • Zdjęcie: 8993.jpg
 • Zdjęcie: 9690.jpg

Werdykt
Kategoria I - do lat 16
• 1 miejsce - Aleksandra Paszko - MDK Białystok za pracę "Tajemniczy ogród"
• 2 miejsce - Roksana Belter - Zespół Szkół Chemicznych w Bydgoszczy
• 3 miejsce - Katarzyna Romatowska - MDK Białystok za prace - "Mam swoje marzenia" i "Morskie opowieści"
wyróżnienia
• Agata Wiśniewska - MDK nr 4 w Bydgoszczy za zestaw "Chiny"
• Dorota Przydział - Pałac Młodzieży w Tarnowie za pracę "Kolorowe marzenia"
• nagroda specjalna Studia Graf Foto - Oskar Zalita Pałac Młodzieży w Bydgoszczy

 Kategoria II - do lat 24
• 1 miejsce - Dominika Fryca - Zespół Szkół Chemicznych w Bydgoszczy
• 2 miejsce - Paula Czechowska - XIII LO w Bydgoszczy za prace "Dlaczego nie umiem czarować?" i "Będę kiedyś jak Ty, Tato"
• 3 miejsce - Agnieszka Trawczyńska Pałac Młodzieży w Bydgoszczy
wyróżnienie
• Karolina Pędrak Zespół Szkół Chemicznych w Bydgoszczy
• nagroda specjalna Studia Graf Foto - Agnieszka Szczepankiewicz - Zespół Szkół Chemicznych w Bydgoszczy za pracę "Świat oczami dziecka"

zdjęcia oceniało jury w składzie: Justyna Malicka-Wasielewska, Piotr Kaczmarek, Arkadiusz Wojtasiewicz, komisarz konkursu: Jarosław Pabijan.

Kategoria I - do lat 16

 • Zdjęcie: paszko0584.jpg

1 miejsce - Aleksandra Paszko - MDK Białystok za pracę "Tajemniczy ogród"

 

 • Zdjęcie: belter0582.jpg
 • Zdjęcie: belter0579.jpg
 • Zdjęcie: belter0581.jpg
 • Zdjęcie: belter0580.jpg

2 miejsce - Roksana Belter - Zespół Szkół Chemicznych w Bydgoszczy

 

 • Zdjęcie: romatowska0578.jpg
 • Zdjęcie: romatowska0577.jpg

3 miejsce - Katarzyna Romatowska - MDK Białystok za prace - "Mam swoje marzenia" i "Morskie opowieści"

 

 • Zdjęcie: wisniewska0576.jpg
 • Zdjęcie: wisniewska0573.jpg
 • Zdjęcie: wisniewska0575.jpg
 • Zdjęcie: wisniewska0572.jpg
 • Zdjęcie: wisniewska0574.jpg

wyróżnienie - Agata Wiśniewska - MDK nr 4 w Bydgoszczy za zestaw "Chiny"

 

 • Zdjęcie: przydzial0571.jpg

wyróżnienie - Dorota Przydział - Pałac Młodzieży w Tarnowie za pracę "Kolorowe marzenia"

 

 • Zdjęcie: zalita0569.jpg
 • Zdjęcie: zalita0566.jpg
 • Zdjęcie: zalita0568.jpg
 • Zdjęcie: zalita0565.jpg

nagroda specjalna Studia Graf Foto - Oskar Zalita Pałac Młodzieży w Bydgoszczy

 

 Kategoria II - do lat 24

 

 • Zdjęcie: fryca0591.jpg

1 miejsce - Dominika Fryca - Zespół Szkół Chemicznych w Bydgoszczy

 

 • Zdjęcie: czechowska0590.jpg
 • Zdjęcie: czechowska0589.jpg

2 miejsce - Paula Czechowska - XIII LO w Bydgoszczy za prace "Dlaczego nie umiem czarować?" i "Będę kiedyś jak Ty, Tato"

 

 • Zdjęcie: trawczynska4-6416.jpg
 • Zdjęcie: trawczynska5-6338.jpg
 • Zdjęcie: trawczynska1-6524.jpg
 • Zdjęcie: trawczynska2-6394.jpg
 • Zdjęcie: trawczynska3-6311.jpg

3 miejsce - Agnieszka Trawczyńska Pałac Młodzieży w Bydgoszczy

 

 • Zdjęcie: pedrak0585.jpg

wyróżnienie - Karolina Pędrak Zespół Szkół Chemicznych w Bydgoszczy

 

 • Zdjęcie: szczepankiewicz0570.jpg

nagroda specjalna Studia Graf Foto - Agnieszka Szczepankiewicz - Zespół Szkół Chemicznych w Bydgoszczy za pracę "Świat oczami dziecka"

 

 

Wystawa fotografii "W czterech ścianach..." autorstwa Mateusza Drozdowskiego

Wtorkowy wieczór (4.12.2012) w Galerii "Pałac"  był kolejnym świętem pracowni fotograficznej placówki. Wernisaż wystawy fotograficznej Mateusza Drozdowskiego pod tytułem „W czterech ścianach…” zgromadził uczestników zajęć i zaproszonych, przez autora, gości. Mateusz Drozdowski jest uczestnikiem zajęć Młodzieżowego Studia Fotografii prowadzonego przez Jarosława Pabijana .
"Od najmłodszych lat fotografia była dla mnie czymś tajemniczym i niezwykłym  mówi autor wystawy - czymś, co chciałem poznać. Dlatego też gdy była jakaś okazja to robiłem zdjęcia starym rodzinnym aparatem. Wszystko się zmieniło kiedy chwyciłem za pierwszą "cyfrówkę" a także gdy zacząłem zajęcia w bydgoskim Pałacu Młodzieży Od tego momentu zacząłem odkrywanie fotografii z wielu stron. Dzięki temu znalazłem - bądź znajduję - swoje miejsce w tej sztuce".
Zdjęcia zaprezentowane przez Mateusza są swoistym zapisem spojrzeń na otaczający świat. Nie są wystudiowane ani aranżowane, a stanowią tylko obraz zatrzymany w oku i w aparacie Mateusza. Wystawę tworzą prace powstałe przez kilka ostatnich lat obejmujące cztery „bieguny” otaczającego świata. „Fasady”, „Spojrzenia”, „Ludzie” i „Wnętrza” potrafią zaskoczyć, a sporo emocji budziły zdjęcia powstałe w Bydgoszczy. Miejsca, które powinniśmy znać potrafią zaskoczyć, co tylko podkreśla wnikliwość spojrzenia autora, dla którego był to wystawienniczy debiut.
"Czym dzisiaj jest dla mnie fotografia? - kontynuuje Mateusz Drozdowski - Jest niezwykłą siłą, medium mogącym opowiedzieć pewną historię i nieść ze sobą pewien przekaz i emocje. Obserwując otoczenie można zarejestrować ciekawe zjawiska i rzeczy. Właśnie to staram sie ukazać na moich fotografiach, które teraz możecie oglądać".

Wystawę fotografii "W czterech ścianach..." można oglądać w Galerii "Pałac" w godzinach otwarcia placówki.

 

 

 • Zdjęcie: 7636.jpg
 • Zdjęcie: 7660.jpg
 • Zdjęcie: 7700.jpg
 • Zdjęcie: 7713.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Pałac Młodzieży w Bydgoszczy                                                                                                                                                     aktualizacja: 21-03-2018