wstecz

Tajemnice WWW- tworzymy strony internetowe (11-12 lat)

nauczyciel: Małgorzata Wojciechowska

Zajęcia dla dzieci, które znają podstawowe zasady obsługi komputera, posiadają umiejętność poruszania się w programach użytkowych (edytor teksu, edytor graficzny), systemie operacyjnym Windows oraz w Internecie.

To grupa początkująca i kontynuacyjna. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w wymiarze 3x 45 minut.

Na zajęciach uczestnicy poznają etapy tworzenia stron internetowych. Każdy zbuduje stronę internetową według własnego pomysłu i umieści ją w Internecie. Tworzenie strony rozpoczyna się od poznania języka HTML. To Hypertext Markup Language, czyli hipertekstowy język znaczników, który jest podstawą każdej strony internetowej. Składa się z wielu znaczników zawartych pomiędzy znakami "<" i ">", które odpowiadają za sposób wyświetlania strony www. Następnie uczestnicy udoskonalają projekt w oparciu o system CMS (Content Management System), czyli system zarządzania treścią. Wykorzystane zostaną również kaskadowe arkusze stylów CSS, które odpowiadają za graficzną część strony. Będzie to dopełnieniem języka HTML. Można dzięki nim zdefiniować wygląd poszczególnych znaczników HTML.

Na początku uczestnicy nie korzystają z żadnych zaawansowanych programów - edytorów, a praca rozpoczęta zostanie w notatniku. Z czasem poznają różnorodne narzędzia do tworzenia stron www. Na zajęciach wykorzystywane jest darmowe oprogramowanie (edytory, kreatory), które można pobrać w Internecie. Ułatwi to dokonywanie poprawek, nanoszenie nowych treści na stronę już po zakończeniu zajęć w Pałacu Młodzieży. Podczas zajęć wykorzystywane są zasoby internetowe, różne źródła informacji, środki jej prezentacji i przekazu. Dzięki temu wzbogacona zostaje wiedza informatyczna uczestników.

Prowadząca: Małgorzata Wojciechowska