Dyskusyjny Klub Filmowy "Niespodzianka"

Przedsięwzięcie współfinansowane
przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Polski Instytut Sztuki Filmowej

luty

29 lutego 2024, godz. 19:15

Pierwszy gol (Next Goal Wins)

reż. Taika Waititi, USA, Wielka Brytania 2023, 97 min.

Tym razem nowozelandzki reżyser Taika Waititi odświeża kino sportowe: czułość łączy się tu z mądrością, humor przeplata się z refleksją na temat pasji, a Waititi udziela także nieoczywistej odpowiedzi na podchwytliwe pytanie: „co to znaczy osiągnąć sukces?”. Śledzimy losy drużyny Samoa Amerykańskiego w piłce nożnej. To jeden z najgorszych zespołów w historii futbolu, który w 2001 roku „zasłynął” spektakularną klęską, przygrywając 0:31 z Australią w eliminacjach do Mistrzostw Świata. Drużyna nie poddaje się jednak i zatrudnia trenera ostatniej szansy, Thomasa Rongena (Michael Fassbender), mając nadzieję, że ten odmieni jej los. Ale Rongen musi najpierw stoczyć pojedynek z samym sobą oraz ze swoją pogmatwaną przeszłością. Reżysera zobaczymy też w roli lokalnego kapłana – narratora opowieści.

marzec

7 marca 2024, godz. 19:15

Obsesja (May December),

reż. Todd Haynes, USA 2023, 113 min.

Aktorka Elizabeth (Natalie Portman) jest zafascynowana Gracie (Julianne Moore): historią jej życia, jej małżeństwem, domem, dziećmi. Korzystając z zaproszenia, szczegółowo obserwuje jej życie z bliska i coraz odważniej wkracza w świat, w którym początkowo miała być jedynie gościem. Zawodowa fascynacja z czasem przeradza się w niebezpieczną grę pozorów, w której każdy będzie pilnie strzegł swoich tajemnic – i swojej wersji prawdy.


14 marca 2024, godz. 19:15

Biedne istoty (Poor Things),

reż. Yórgos Lánthimos, USA, Irlandia, Wielka Brytania 2023, 141 min.

Film tylko dla widzów dorosłych. Opowieść o ewolucji Belli Baxter (Emma Stone), młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera (Willem Dafoe). Pod jego opieką Bella chętnie uczy się wszystkiego od nowa, ale chce też doświadczyć pełni życia. W poszukiwaniu nowych doznań wyrusza w burzliwą i pełną przygód podróż przez kontynenty w towarzystwie sprytnego i rozpustnego prawnika, Duncana Wedderburna (Mark Ruffalo).

21 marca 2024, godz. 19:15

Anatomia upadku (Anatomie d'une chute),

reż. Justine Triet, Francja 2023, 150 min.

Kolejny aktorski popisy Sandry Hüller. Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. Proces, który nurtuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie jest oczywiste i brzmi: „Czy to zrobiła?”.

28 marca 2024, godz. 19:15

Powstaniec 1863,

reż. Tadeusz Syka, Polska 2024, 110 min.

Rok 1920, chwilę przed bitwą warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego i powraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W obliczu „branek” do carskiego wojska i kolejnych represji ze strony zaborcy rodzi się pomysł organizacji powstania. 22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy. Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza płk. Manukin zwany „Katem Podlasia”, ale przez najbliższe dwa lata polski bohater pozostanie nieuchwytny siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

 

 

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej.


BILET: 11 ZŁ;
BILET ULGOWY: 8 ZŁ.
KARNET: 33 ZŁ; (marzec)
KARNET ULGOWY: 24 ZŁ. (marzec)

Kontakt: Pałac Młodzieży w Bydgoszczy tel. 52 321 00 81, wew. 317. Bilety i karnety do nabycia w portierni Pałacu Młodzieży (ul. Jagiellońska 27) przed seansami.